Aromaterapia w kosmetologii

Jakie znaczenie ma zapach?

Wszyscy doskonale wiemy, jak przyjemne są dla nas niektóre aromaty lub jak uciążliwe mogą być inne. Lubimy też dobrze i elegancko pachnieć dlatego też często używamy różnego rodzaju perfum oraz wód toaletowych. Jednak czy na co dzień zastanawiamy się, jakie znaczenie ma zapach? – Raczej nie!

Zmysł powonienia stanowi w naszym życiu ogromną, choć niedostatecznie wciąż docenianą rolę. Jest jednym z podstawowych atrybutów człowieka do poznawania otaczającego świata i rozwoju. W toku ewolucji nie stracił swojego znaczenia, co już samo w sobie powinno być dostateczną wskazówką, że jest ważną właściwością.

Aromaterapia czyli terapia zapachem zyskuje na znaczeniu i jest przedmiotem wielu prowadzonych obecnie badań naukowych. Wiadomo już, że poszczególne zapachy mogą być zbawienne dla regeneracji organizmu i efektywnego odpoczynku. Niektóre z nich mają moc wprowadzania w błogi stan, ułatwiania zasypiania, poprawiania nastroju czy dodawania energii. Taka oto wiedza była powszechnie wykorzystywana już w starożytności kiedy to przyrządzano aromatyczne mieszanki olejów i roślin, służące do leczenia wielu schorzeń. 

Skuteczność i wykorzystanie naturalnych aromatów 

Aromaterapia uznawana jest za jeden z rodzajów medycyny alternatywnej i w ostatnim czasie znacząco rośnie grono jej zwolenników. W swym głównym założeniu skupia się na wykorzystaniu naturalnych olejków eterycznych i pachnących olejów roślinnych do różnorodnych zabiegów (kąpieli, masaży, peelingów, okładów, itp.). Olejki eteryczne są wytwarzane na ogół w procesie destylacji parowej, ekstrakcji lub tłoczenia na zimno. Wykazują one wiele pozytywnych cech dzięki czemu piękne aromaty i kosmetyki to najlepsze połączenie!

Działanie niektórych zapachów, stosowanych w aromaterapii i kosmetologii:

  • olejek różany – uśmierza bóle menstruacyjne, uspokaja, redukuje stres i ułatwia zasypianie [1],
  • olejek pomarańczowy – pobudza do działania, dodaje energii, orzeźwia, pomaga uwolnić napięcie i poprawia nastrój [2-3],
  • olejek winogronowy – dodaje energii, orzeźwia, wprowadza w dobre samopoczucie [4],
  • olejek malinowy – poprawia nastrój, relaksuje i koi zmysły, pomaga uspokoić się i uwolnić napięcie [5-6],
  • olejek migdałowy – wycisza i uspokaja, relaksuje i zmniejsza poziom stresu, przyjemnie “otula” orzechową kompozycją [7].

Nie może więc dziwić, że znalazło tak szerokie zastosowanie w profesjonalnej kosmetologii.

Czy zapach kosmetyku ma istotne znaczenie?

Na skuteczność terapii zapachem w leczeniu poważnych schorzeń brak ostatecznych dowodów, choć badania intensywnie trwają. To, co jednak wiemy na pewno i na co mamy już potwierdzenie ze strony świata nauki, to ogromny wpływ aromaterapii na poprawę nastroju. Zapach ma ogromną moc oddziaływania na psychikę, a także poprawy samopoczucia. Przyjemna dla nas woń może pomóc odstresować się po ciężkim dniu, uspokoić i zasnąć.

Łatwo zauważyć, że w pomieszczeniu, w którym panuje niemiły zapach, mamy z reguły problemy ze skupieniem uwagi i efektywną pracą. Konsekwencją wówczas może też być ból głowy lub inne dolegliwości. Adekwatnie – przyjemne zapachy pozytywnie wpływają na stan ducha i organizm człowieka. Dodatkowo, potrafimy zapachy zapamiętywać przez długi czas a co ważne związane z nimi wspomnienia będą w stanie powrócić po natrafieniu na podobny bodziec.

Zapach ma naprawdę ogromną moc dlatego też wybierając dany kosmetyk podczas wieczornej pielęgnacji kierować się będziemy zapachem, który wyciszy nas przed zaśnięciem. Natomiast przy porannym makijażu potrzebując orzeźwienia odruchowo sięgamy po kosmetyki cechujące się świeżymi i pobudzającymi zapachami.

Nie tylko bogaty, naturalny skład, ale też… piękny zapach

Tworząc receptury produktów Orcideo kierowaliśmy się holistyczną koncepcją zdrowia i regeneracji. Aktualnie, wszyscy już wiemy, że do kwestii dbania o siebie warto podchodzić całościowo – pielęgnując jednocześnie ciało jak i ducha. 

Orcideo - Mały zestaw kosmetyków

Asumptem do stworzenia własnej marki kosmetycznej były nasze potrzeby zakupowe. Kiedy szukałyśmy dla siebie produktów do pielęgnacji skóry, najczęściej stawiałyśmy przed wyborem – naturalny i wartościowy skład, lecz nieatrakcyjna woń lub jej brak, bądź kosmetyk o znacznie gorszym składzie, za to przyjemnym zapachu. Nie lubimy takich kompromisów i nie chciałyśmy ich stosować. Postanowiłyśmy zatem wykorzystać swoją wiedzę naukową, by stworzyć własną linię produktów pielęgnacyjnych. Od początku w harmonii receptury musiał być naturalny skład, ale też piękny zapach.

Bezzapachowe formuły lub kosmetyki o typowo “aptecznej” woni z pewnością również zyskują odbiorców. Nam jednak zależało na czymś zupełnie innym – chciałyśmy zaprojektować linię pielęgnacyjną, rozpieszczającą zmysły i stanowiącą nieodłączny element domowego spa. 

Połączenie zbawiennego działania naturalnego botoksu, komórek macierzystych czy peptydów z cudownym zapachem jest możliwe a kosmetyki Orcideo są tego najlepszym przykładem.

Produkty Orcideo, które Klienci pokochali za piękny zapach

Oddaliśmy w Wasze ręce kremy i serum, które nie tylko pielęgnują i odżywiają skórę mnogością naturalnych składników, ale również uprzyjemniają stosowanie zapachem. Jest nam niezmiernie miło, że nasze Klientki, oprócz skuteczności działania, doceniają też ten aspekt. To dla nas potwierdzenie, że wysiłki nie poszły na marne i warto było dopracowywać formuły z najwyższą starannością. 

Nieprzerwanie otrzymujemy od kobiet, używających naszych kosmetyków wiele pozytywnych opinii. Klientki piszą, że woń produktów jest bardzo przyjemna, wręcz zniewalająca, i choć delikatna, utrzymuje się na skórze po zastosowaniu.

Nasz krem malinowy, krem winogronowy, a także serum pomarańczowe zyskują zdecydowanie najwięcej wielbicieli pod względem zapachu! Świece, nastrojowa muzyka, lekko przygaszone światło i kremy Orcideo… – czy można lepiej zrelaksować się pod koniec dnia? – Spróbujcie same!

Bibliografia:

[1] Mohebitabar, Safieh, et al. „Therapeutic efficacy of rose oil: A comprehensive review of clinical evidence.” Avicenna journal of phytomedicine 7.3 (2017): 206.

[2] Kanani, M., et al. „The effect of aromatherapy with orange essential oils on anxiety in patients undergoing hemodialysis.” (2012): 249-257. https://doi.org/10.4103/1735-9066

[3] Ahmady, Sharare, Mansour Rezaei, and Alireza Khatony. „Comparing effects of aromatherapy with lavender essential oil and orange essential oil on fatigue of hemodialysis patients: A randomized trial.” Complementary therapies in clinical practice 36 (2019): 64-68. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2019.05.005

[4] Robinson, Anthony L., et al. „Origins of grape and wine aroma. Part 1. Chemical components and viticultural impacts.” American Journal of Enology and Viticulture 65.1 (2014): 1-24. https://doi.org/10.5344/ajev.2013.12070

[5] Aprea, Eugenio, Franco Biasioli, and Flavia Gasperi. „Volatile compounds of raspberry fruit: from analytical methods to biological role and sensory impact.” Molecules 20.2 (2015): 2445-2474. https://doi.org/10.3390/molecules20022445

[6] El Hadi, Muna Ahmed Mohamed, et al. „Advances in fruit aroma volatile research.” Molecules 18.7 (2013): 8200-8229. https://doi.org/10.3390/molecules18078200

[7] Ahmad, Zeeshan. „The uses and properties of almond oil.” Complementary therapies in clinical practice 16.1 (2010): 10-12. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2009.06.015

Podobne wpisy