|

Mikroskin – walka z łuszczycą, egzemą i AZS

Problem i jego rowiązanie

Projekt mikroskin rozwijany w naszej firmie, opiera się na opracowaniu innowacyjnego surowca kosmetycznego wspomagającego odpowiednią regulacje mikrobiomu skóry, który zaburzony jest u osób cierpiących na: łuszczycę, egzemę oraz AZS (atopowe zapalenie skóry). Wspomniane schorzenia cechuje niezwykle uciążliwy przebieg ze względu na powstające wykwity i nieestetyczny wygląd skóry, które wpływają na obniżoną samoocenę pacjentów. Podstawą projektu są wieloletnie badania z wykorzystaniem drobnoustrojów chorobotwórczych i komensalnych występujących na skórze osób chorych.

Rozwój projektu

Pierwszy pomysł stworzenia surowca kosmetycznego, który reguluje mikrobiom skóry powstał w 2019 roku a po założeniu firmy Orcideo w roku 2020 rozpoczęto pracę nad realizacją projektu. Prace badawcze pod okiem naukowców z naszego zespołu: dr Cłapy oraz dr Biesiadeckiej, rozpoczęły się od przeglądu literatury, dobrania odpowiednich szczepów bakteryjnych oraz poznaniu metabolitów wtórnych, pochodzących z kultur drobnoustrojowych. Następnie został oceniony poziom inhibicji wybranych gatunków drobnoustrojów oraz ich wpływ na bakterie komensalne (korzystne dla prawidłowej flory bakteryjnej skóry). Dalsze kroki badań sprawdzające skuteczność oraz bezpieczeństwo surowca, wykonano na specjalistycznych liniach komórkowych pod okiem najlepszych specjalistów analitycznych w Polsce.

Przyszłość projektu

Przeprowadzone badania wykonano dzięki finansowaniu uzyskanego ze środków unijnego wparcia przedsiębiorczości dla Polski wschodniej – program 1.1.1 oraz w ramach inkubacji w WAB (Wschodni Akcelerator Biznesu). Obecnie nasz pierwszy surowiec kosmetyczny po zarejestrowaniu w systemie INCI zostanie wdrożony do produkcji kosmetyków skierowanych dla osób z AZS, łuszczycę i egzemę. Dzięki Waszemu wsparciu w rozwoju naszej obecnej w sprzedaży linii kosmetyków Premium możliwa jest dalsza ewolucja projektu „mikroskin” i całej firmy Orcideo.

Nagrody

Nasza firma w grudniu 2021 roku otrzymała nagrodę wyróżnienia „Innowator Podkarpacia” za rozwiązanie „Mikroskin”. Konkurs organizowany był po raz dwudziesty drugi przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego oraz Politechniki Rzeszowskiej. Konkurs skierowany był do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw odnoszących sukcesy w opracowywaniu lub wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań (produktów, usług, technologii czy procesów), które posiadają siedzibę na terenie województwa podkarpackiego. Celem konkursu była: promocja innowacyjności w działalności gospodarczej, wspieranie rozwoju firm poprzez promowanie przedsiębiorstw wdrażających innowacyjne rozwiązania, poprawa wizerunku regionu i jego firm poprzez promocję dobrych przykładów oraz zachęcanie firm do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych.

Dodatkowe artykuły

https://rarr.rzeszow.pl/aktualnosci/wyniki-konkursu-innowator-podkarpacia-2021/

https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,27940087,piec-wynalazkow-ktore-moga-zmienic-nasze-zycie-wszystkie-powstaly.html

https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/pomysly-na-biznes-juz-maja-teraz-walcza-o-milionowe-dotacje,n,1000299536.html

Podobne wpisy