Surowiec Microbiome Stimuli Base.
Rewolucja w mikrobiomie skóry
Microbiome Stimuli Base, to surowiec, który wpływa na mikrobiom i jest w stanie skutecznie pomóc osobom cierpiącym na łuszczycę, egzemę i atopowe zapalenie skóry (AZS).
INCI:Bifidobacterium/(Lactobacillus/Saccharomyces/Schizosaccharomyces/Zygosaccharomyces Ferment Filtrate) Ferment Filtrate.
Mono ID (INCI): 38149
Orcideo Sp. z o.o. realizuje projekt pt. „Mikroskin – projekt produkcji surowca kosmetycznego regulującego mikrobiom skóry osób chorych na łuszczycę, egzemę i AZS”. Celem projektu jest wdrożenie na rynek nowego surowca, który reguluje mikrobiom powierzchni skóry osób chorych na łuszczycę, egzemę i atopowe zapalenie skóry.
Całkowita wartość projektu: 929 004,40 PLN
Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich: 689 847,25 PLN
Działanie surowca, mechanizm regulacji Mikrobiomu skóry
Mikrobiom skóry odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i równowagi skóry.
Z jednej strony, mikroorganizmy zapobiegają rozwojowi patogenów, czyli drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą powodować stan zapalny, infekcje oraz inne problemy dermatologiczne.
Z drugiej strony, mikrobiom skóry wpływa na funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, a także reguluje procesy związane z produkcją łoju i utrzymaniem nawilżenia skóry.
Skóra osób chorych na łuszczycę egzemę i AZS, posiada patologiczny mikrobiom zdominowany przez gatunki chorobotwórcze takie jak S.aureus.
Surowiec MSB pozwala na regulację liczności drobnoustrojów na powierzchni skóry poprzez sygnalizację konkurencyjną która powoduje że patogeny wolniej się rozmnażają.
Pierwszy surowiec na rynku, który…
Reguluje mikrobiom skóry
Ogranicza populację S.aureus
Jest ekologiczny
Łatwy w transporcie i dozowaniu
Wspiera reprodukcję bakterii komensalnych
Możliwości wykorzystania surowca
Emulsje w tym kosmetyki białej kremy balsamy do ciała, sera wcierki.
Produkty myjące w tym żele do ciała oraz pianki.
Produkty dezodoryzujące zwłaszcza do dezodorantów w kulce, kremie.
Właściwości fizykochemiczne surowca
Produkt wodny
Zalecane stężenie: 2-20%
Maksymalne dopuszczalne stężenie: 30%
pH = 3,8-4,0
Zakres pH dający najlepsze wyniki regulacyjne 3,5-8.
Stabilność w temperaturach: 0-40°C
Stabilność przechowywania: do 6 miesięcy (bez otwierania)
Możliwość konserwacji przy użyciu kwasu dehydrooctowego i alkoholu benzylowego oraz benzoesanu sodu i sorbinianu potasu
Warunki przechowywania: temperatura pokojowa
Analizowana grupa probantów wynosiła n=20.
Korzyści wynikające z wykorzystania
Microbiome Stimuli Base
Problem łuszczycy, egzemy i AZS jest powszechny, dlatego istnieje zapotrzebowanie na produkty przyczyniające się do redukcji widocznych skutków ich występowania. Obecnie żaden kosmetyk na rynku nie posiada właściwości, które skutecznie wpływałyby na regulację mikrobiomu skóry.
Niewygórowana cena surowca – 600 zł za 1l netto
Niewymagające warunki przechowywania.
Duże możliwości transportowe.
Możliwość dotarcia do nowego segmentu rynku.
Schemat działania
MSB w czasie
Badania przeprowadzone przed wprowadzeniem surowca na rynek
Poziom inhibicji patogenów – wyniki dla różnych stężeń
Przeprowadzono pomiary maksymalnego tempa wzrostu drobnoustrojów MGR, dla komórek patogenów. Wykorzystywano pomiar gęstości optycznej OD przy długości fali λ=600nm, w czasie wzrostu wykładniczego. Następnie wyniki dla poszczególnych stężeń surowca porównano z kontrolą i obliczono % inhibicji w poszczególnych stężeniach MSB. Wyniki zaprezentowano na rycinie obok.
Ocena toksyczności komórkowej
Ocenę toksyczności komórkowej wykonano za pomocą hodowli linii komórkowej fibroblastów (V79) którą poddawano działaniu różnych stężeń biofermentu, a następnie komórki wysiano na specjalne 96-dołkowe płytki wytworzone z materiału SBS pozwalającego na oglądanie komórek w czasie rzeczywistymi w holotomograficznym mikroskopie Nanolive 3D CX-A. Obraz morfologii komórek po dodaniu do ich hodowli MSB, otrzymywano co 1h przez pierwsze 12 godzin. Następnie po 24, 48 oraz 72 godzinach. Wyniki świadczą o braku toksyczności komórkowej co zostało zaprezentowane na zdjęciu obok.
Badania dermatologiczne
Badania dermatologiczne udowodniły że MSB nie powoduje podrażnień na skórze wrażliwej zarówno po 48h od aplikacji jak i po 72h od nałożenia 100% surowca.
Analizowana grupa probantów wynosiła n=20.
Badania aparaturowe przeprowadzane były na Korneometrze MPA 6 w Centrum Badań i Usług Biomedycznych WSIZ. Wykonano pomiary na przedramionach po nałożeniu próbki po 2 i 4h: w wyznaczonych kwadratach o wielkości 2,5×2,5 cm2. Badania aparaturowe wykonano na 20 prabantach o skórze wrażliwej. Utrzymano standardowe warunki badania z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza oraz czasu aklimatyzacji prabantów przed pomiarami. Wykonano następujące pomiary:
Pomiar transepidermalnej utraty wody. Wykazano że TEWL po 2h od nałożenia próbki MSB lekko maleje w porównaniu do kontroli, podczas gdy po 4h TEWL jest już na identycznym poziomie do kontroli.
Nawilżenie skóry wzrasta po 2h w stosunku do kontroli o 4%, po 4h jest z kolei o 5% wyższe niż w kontroli.
pH skóry po 2h od nałożenia próbki jest na praktycznie identycznym poziomie, podobnie po 4h. Pomimo tego że MSB ma pH znacznie poniżej naturalnego odczynu skóry, to jednak nie determinuje tego parametru.
Reasumując, MSB nie zaburza warstwy hydrolipidowej skóry, podnosi czasowy poziom nawilżenia skóry, nie wpływa na naturalny odczyn skóry. Wyniki po 2h od nałożenia na skórę zaprezentowano na rycinach.
Pobierz ofertę handlową
Surowiec uznany za innowacyjny przez:
Dermatologów
Farmaceutów
Innowator podkarpacia
Skontaktuj się z nami!
Masz pytania lub potrzebujesz karty charakterystyki MSDS lub certyfikatu jakości surowca? A może chcesz go przetestować? Napisz do nas a wyślemy wszystkie informacje i próbkę Microbiome Stimuli Base.
510 500 617
magda.biesiadecka@orcideo.pl
ada.frydrych@orcideo.pl